Brain Damage Gallery, to jedyna w Polsce i jedna z pierwszych na świecie galerii dedykowanych graffiti writingowi i jego ewolucji. Sama marka Brain Damage jest znacznie starsza. Powstała w 1997 roku jako Brain Damage Magazine, który przez blisko dziesięć lat rozprowadzany był na niemal wszystkich kontynentach, w kilkunastu krajach na świecie. Fundament galerii tworzą ludzie pracujący wówczas przy redakcji magazynu oraz historycy sztuki. Profil galerii koncentruje się na prezentacji graffiti writingu i różnych form jego ewolucji, przy współpracy z najwybitniejszymi artystami z całego świata.
Brain Damage Gallery generuje wydarzenia w przestrzeni miejskiej, organizuje premiery filmowe i wydawnicze, rozszerza archiwum i bibliotekę, rozwija własną kolekcję oraz prowadzi doradztwo w zakresie kolekcjonowania sztuki związanej z szeroko rozumianym urban artem. W ofercie Brain Damage Gallery znajdują się prace najważniejszych polskich i światowych twórców sztuki ulicznej.
Działalność Brain Damage Gallery odbywa się także poza granicami Polski – współpracując z czołowymi galeriami z nurtu sztuki miejskiej w Europie, czy realizując wystawy i międzynarodowe projekty (m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Sztokholmie, Paryżu, Kijowie, Mińsku, Tbilisi, Lizbonie, Nowym Jorku czy Miami).
Przestrzeń Galerii
Brain Damage Gallery to blisko 250 m.kw. przestrzeni wystawienniczej mieszczącej się na parterze nowoczesnego budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przy galerii działa biblioteka z najważniejszymi publikacjami o sztuce ulicznej oraz Instytut Sztuki w Przestrzeni Publicznej.
Anna Bakiera
Współzałożycielka i dyrektorka Brain Damage Gallery. Historyk sztuki, kuratorka wystaw oraz działań w przestrzeni publicznej. Zawodowo związana także z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie "REWIRY", Instytutem Sztuki w Przestrzeni Publicznej oraz Europejską Fundacją Kultury Miejskiej. Koordynatorka kulturalnych projektów międzynarodowych. Wykładowczyni akademicka (historia i teoria designu). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Cezary Hunkiewicz
Współzałożyciel i dyrektor Brain Damage Gallery. Socjolog, animator, nauczyciel akademicki. Badacz kultury, krytyk sztuki ulicznej, autor tekstów publikowanych w kraju i zagranicą. Założyciel Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. Organizator wydarzeń, wystaw i dyskusji dotyczących graffiti i street artu. Autor artykułów i referatów nt. kultury miejskiej. Od ponad 15 lat aktywnie uczestniczy w rozwoju sztuki niezależnej i sztuki ulicznej w Polsce i w Europie.
Konrad Smolarski
Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi. Zawodowo zajmuje się m.in. projektowaniem wydawnictw, identyfikacji wizualnych oraz plakatów. Organizator, współtwórca i uczestnik wielu wydarzeń i wystaw w kraju i za granicą. Autor szaty graficznej Brain Damage Magazine. Czynnie związany ze sceną graffiti od 1996 roku.
Natalia Kowalczyk
Absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie. Studentka Technologii cyfrowych w animacji kultury. Związana z Brain Damage od 2022 roku.